Schrack Technik s.r.o.
 • LED - Technológia súčasnosti

  Schrack Technik ponúka LED osvetlenie rôznych formátov pre vytvorenie moderných konceptov osvetlenia. Realizujte svoje nápady pomocou LED technológie a vytvorte kreatívny svetelný design!

Svetlo vyžarujúce diódy (Light Emitting Diode), sú polovodičové elektronické zariadenia emitujúce svetlo prostredníctvom čipov zaliatych v živici.

V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo LED svietidiel a svetelných zdrojov v rôznych tvaroch, farebných prevedeniach (fabra emitovaného svetla v K) a s rôznymi spôsobmi použitia. Klasické náhrady žiaroviek, žiariviek a výbojok, ale aj ultratenké svietidlá s hrúbkou od 0,5 cm, svetlomety, či flexibilné pásy ovládané podľa nastaviteľných svetelných scén, riadených na diaľku alebo podľa hudby.

Úspora energie

Je všeobecne známe, že "LEDky" skutočne šetria naše životné prostredie aj našu peňaženku. LED žiarovka je od klasickej wolfrámovej žiarovky niekoľkonásobne drahšia. To je však jediné negatívum, s ktorým možno počítať. Dôležitú úlohu pri porovnávaní nákladov zohráva aj celková cena za spotrebovanú energiu. Klasická žiarovka s príkonom 40W(230lm), spotrebuje väčšinu energie na nepotrebné teplo, zvyšok (približne len 8%) na vyžiarenie svetla. LED žiarovka s príkonom 5W(230lm) premení približne 80-90% energie na užitočné svetlo, teda jej účinnosť je niekoľkonásobne lepšia. Jedným z najlepších parametrov pre porovnávanie je merný svetelný výkon, ktorý má žiarovka približne na hodnote 10-15lm/W a LED žiarovka v rozmedzí 45-140lm/W. Znamená to, že 5W LED žiarovka vyžiari rovnaké množstvo svetla ako 40W wolfrámová žiarovka, avšak s podstatne nižšou spotrebou energie. Celkové náklady na prevádzku a údržbu LED svetelných zdrojov sú pre ich dlhú životnosť a vysokú účinnosť podstatne nižšie ako pri wolfrámovom svetelnom zdroji. Vďaka tomuto rozdielu sa významne skracuje doba návratnosti za počiatočné vyššie investície do LED zdrojov.

Aká je životnosť LED a stredná doba života?

Najčastejšou používanou definíciou skrývajúcou sa pod vyššie uvedenými názvami, ktorú používa rada výrobcov zdrojov svetla, aj keď sa to takmer nikde nedočítame, je tzv. "B50L70". Ak rozlúštime túto skratku, dozvieme sa, že po udanej dobe bude pracovať z pôvodného počtu iba 50% zdrojov svetla, pričom ich svetelný tok bude mať hodnotu 70% pôvodného svetelného toku. Ako z tejto definície vyplýva, nie všetky, ale len polovica svetelných zdrojov bude po uvedenej dobe stále funkčných! Ďalej si musíme uvedomiť, že meranie prebieha štatistickou metódou z veľkého počtu svetelných zdrojov a nie je teda pravdou, že pokiaľ zakúpime dva zhodné LED svetelné zdroje, bude po udanej dobe jeden z nich nefunkčný a druhý funkčný. Z časového hľadiska sa teda počíta s menej častými nákupmi LED zdrojov oproti ostatným zdrojom (hlavné úspory), pretože ich životnosť je vo veľa prípadoch až 100x väčšia ako pri klasických žiarovkách a 3x až 6x väčšia ako pri najlepších žiarivkách. Bežné čipy dosahujú "B50L70" pri 50 000 hodín a najnovšie čipy dosahujú životnosť až 100 000 hodín. 

Regulácia stmievania LED

Vo všeobecnosti platí skutočnosť, že čím viac prúdu LED dióda spotrebuje, tým viac svetla emituje (platí do určitej hodnoty). Najbežnejším spôsobom regulácie pretekaného prúdu diódou LED je zapojenie s predradným odporom tzv. do série s LED diódou. Účinnejší spôsob je ak použijeme tzv. pulzno-šírkovú modulácu PWM (z angl. Pulse Width Modulation). Pri tejto metóde pretekajú LED diódami krátkodobé impulzy s frekvenciou omnoho vyššou ako je schopné zachytiť ľudské oko (využíva sa zotrvačnosť oka), čo znamená, že svetlo z LED zdroja sa tvári pre ľudské oko ako trvalé (bez viditeľného blikania). Intenzitu osvetlenia u LED zdrojov upravujeme zmenou šírky impulzov. Tento spôsob regulácie jasu LED zdrojov využíva špeciálne zariadenie, ktoré zabezpečuje tvorbu a moduláciu impulzov na základe nastavení používateľa.

Ako sú na tom LED s farebným podaním?

Únava, stres, smiech, a všetky ostatné emócie a pocity sú vo veľkej miere determinované prostredím, pričom veľkú mieru zásluh majú na tom práve farby v našom okolí. Index farebného podania Ra(CRI) vyjadruje plnosť farebného spektra svetla v porovnaní s prirodzeným denným svetlom, ktoré je uvádzané v bezrozmernom čísle. Jeho maximum je na úrovni 100. LED sú vyrobené tak, že sú schopné emitovať celú škálu farebného spektra, pričom však platí, že čím vyšší je index CRI, tým nížší je svetelný tok z rovnako výkonného svetelného zdroja. Pre predstavu: Sodíkové výbojky majú CRI bežne okolo 30. Pod ich svetlom horšie rozoznávame reálne farby, no ich svetelný tok je mnohonásobne vyšší ako pri iných svetelných zdrojoch, preto sa používajú vo verejnom osvetlení. Pri LED svetelných zdrojoch s indexom vyšším ako 80 sa farby zdajú byť reálnejšie. Tento parameter sa využíva všade tam, kde je potrebné zobrazovať hodnovernejšie farby (maskérne, domácnosti, ateliéry a pod.)

O čom hovoria výhody, opotrebovanie a údržba?

O svietidlách s LED technológiou je všeobecne známe, že ich svetelné zdroje sú odolné voči otrasom, pracujú v širokom tepelnom rozsahu, rozsvecujú sa takmer okamžite, nezohrievajú objekty pred nimi, nevytvárajú nežiadúci stroboskopický efekt a neobsahujú škodlivú ortuť. Toto sú ich hlavné výdody pri porovnávaní s bežne používanými žiarivkami, halogenidovými výbojkami a pod. Údržba LED svetelných zdrojov a svietidiel je jednoduchšia, menej náročná a bezpečnejšia. Tieto výhody sa taktiež prejavujú na nižších výdavkoch za údržbu osvetlovacej sústavy.

 

Výhody LED

 • dlhšia životnosť
 • nižšia spotreba
 • neobsahujú ortuť
 • nevyžarujú infračervené, ani UV spektrum
 • odolnosť otrasom a nárazom
 • kompaktné rozmery
 • vytváranie farebných scén a riadení
 • rôzne odtiene bielej (teplota chromatickosti od 2000K - 6500K)
 • nezaťažujú okolie tepelnými stratami

Vytvorte si pôsobivé efekty pomocou LED svetelných riešení od Schrack Technik!

Spoločnosť Schrack Technik má jasnú filozofiu: Zákazník sa považuje nie len za osobu, ale hlavne za partnera. Preto sa náš špecialista na svetelnú techniku venuje aj problematike návrhov osvetlenia a odoborným konzultáciám k svetleným projektom.

LED technológia je veľmi pokročilá, ale ešte nedosiahla svoj strop. Neustále sa vyvíjajú a skúmajú nové veci ako transparentné vodiče. Už dnes sú bežne dostupné LED svetelné zdroje, ktoré umožňujú využívať ich okamžité výhody  a pomáhajú uživateľovi profitovať a šetriť. My v Schrack Technik odporúčame našim zákazníkom používať len LED svetelné zdroje od kvalitných dodávateľov a výrobcov. Takéto svetelné zdroje sú  sofistikované a technologicky vyspelé  a môžete ich používať ekonomicky, efektívne a bezpečne nasledujúcich 10 až 15 rokov.

 

LED svietidlá už pokrývajú mnohé oblasti použitia, napriek tomu v našom produktovom portfóliu stále máme konvenčné svetelné zdroje a aj LED. LED nemusí byť vždy používaná všade, jej aplikovanie väčšinou závisí aj od individuálnych potrieb používateľa. Požiadavky a potreby používateľa môžu byť ekologické, technické, či ekonomické a významne vstupujú do vytvárania výslednej koncepcie osvetlenia. Ak sa použiú LED diódy, je potrebné venovať osobitnú pozornosť prostrediu použitia v súvislosti s teplotou okolia, pravdepodobnosť kontaktu s chemicky agresívnymi látkami v atmosfére a optimálnemu umiestneniu svietidiel. Tento bod je obzvlášť dôležitý pre rozptýlenie tepla z povrchu LED, ktoré má priamy vplyv na životnosť. S použitím najnovších technológií LED sme vyvinuli sériu svietidiel špeciálne určených pre priemyselné a logistické haly. Vďaka svietidlám Arktur LED, ktoré disponujú vysokou účinnosťou máme v ponuke sortiment svietidiel LED so svelným tokom (výkonom) od 11 900 lumenov po 21 000 lumenov s uhlom vyžarovania od 120 ° do 40 °.

 

Pri plánovaní systémov LED by ste mali "kliknúť" na dodávateľov a preskúmať ich ponuky, napríklad porovnať účinnosť systémov LED svietidiel. Ak poskytovateľ neposkytuje dostatočne presné informácie, mali by ste sa určite rozhodnúť pre takého, ktorý nič neskrýva. Schrack Technik poskytuje ku všetkým svojim svietidlám presné údaje a parametre, ako je výkon systému (skutočná  spotreba a účinnosť svietidla) a celkový výkon zdroja (výkon LED čipu). Naša spoločnosť kladie veľký dôraz na skutočnosť, že všetky tieto informácie sú veľmi dôležité a sú kedykoľvek k dispozícii našim klientom.

 

 

 

Medzi kľúčové faktory patria:

 • výrobca čipu LED a integrovanej elektroniky
 • životnosť LED zdroja
 • index podania farieb
 • prevedenie chladenia
 • merný výkon svietidla (svetelného zdroja)
 • teplota chromatickosti v závislosti na umiestnení svietidla
 • a iné.

Áno, rozhodne. Vždy sa spoliehame na kvalitných výrobcov a predovšetkým by som pripisoval veľký význam spoločnostiam, ktoré udržiavajú so zákazníkmi skôr partnerstvo ako len obchodný vzťah. Výrobcu si musíte vyberať  starostlivo. So spoločnosťou Schrack a aj ďalšími tradičnými spoločnosťami z oblasti osvetlenia, ktoré dokážu ponúkať osvedčené produkty, vsádza zákazník na istotu. Keďže životnosť LED je viac ako 10 rokov, je zmysluplné spolupracovať so spločnosťami, ktoré majú svoju históriu a pravdepodobne budú na trhu pôsobiť aj naďalej.

Pri LED pásoch je potrebné dbať na to, aby všetky komponenty systému spĺňali rovnaké výkonnostné charakteristiky. Začína sa to správnym výberom LED pásu, pokračuje vhodne veľkým napájacim zdrojom a končí výberom vhodného ovládača. U napájacích zdrojov sú veľké rozdiely v kvalite, ale Schrack Technik používa len kvalitné napájacie zdroje. V týchto zdrojoch sú použité rôzne elektronické komponenty a na zabezpečenie bezproblémového použitia je dôležité venovať značnú pozornosť pôvodu a zloženiu týchto komponentov.

 

Okrem klasického systému riadenia pomocou vypínačov a stmievačov, dokážeme svietidlá riadiť pomocou oveľa inovatívnejších a sofistifikovanejších systémov. Na výber máme rôzne bezdrôtové či drôtové inteligentné systémy riadenia osvetlenia (napr. KNX, DALI, DMX, SLV Control a iné), vďaka ktorým obe strany spolu spoľahlivo komunikujú. Často sa medzi zariadeniami vyskytujú medzery v komunikácii. Naša spoločnosť ponúka také komponenty, aby sme zabezpečili bezproblémovú interakciu, automatické riadenie alebo ešte vyššiu úroveň ovládania.

Naše produktové skupiny zahŕňajú dekoratívne osvetlenie pre hotely, reštaurácie a obchody, samozrejme aj technické svietidlá pre komerčné a priemyselné využitie. Rovnako u nás  nájdete mnoho LED riešení pre byty a domy a svietidlá pre vonkajšie osvetlenie, ktoré sa vyznačujú rozmanitým dizajnom a farbami. Pre obchody, kancelárie a priemysel ponúkame sortiment technického charakteru, ktorý pozostáva napr. z lištových a modulárnych systémov alebo svietidiel s vyšším stupňom krytia IP a pod. Okrem iného nájdete v našom sortimente rôzne typy svetelných zdrojov, predradníkov, líšt, LED pásov, ovládačov, prepojovacích káblov a ďalšie príslušenstvo.

K dispozícii pre Vás!

Náš nový katalóg je Vám k dispozícii na všetkých pobočkách Schrack Technik STORE. Môžete si ho ale prelistovať aj v pohodlí Vášho domova či kancelárie a to v tlačenej, ako aj v interaktívnej verzii. Doručíme Vám ho samozrejme ZDARMA. 

Stiahnuť katalóg v PDF

Prelistovať online

 

Pozrite si tiež ...

Osvetlenie predajných priestorov
Osvetlenie predajných priestorov

Ako zvýrazniť a nasvetliť produkty? Ako upútať mnoho pohľadov atraktívne presvetleným vstupným priestorom?

Priemyselné osvetlenie
Priemyselné osvetlenie

Znížte náklady na energie a vytvorte optimálne podmienky pre prácu pomocou priemyselných svietidiel Schrack Technik!