Schrack Technik s.r.o.
  • LED pásy - Tipy pre profesionálov

    Predovšetkým v obytných miestnostiach môžu LED pásy zaistiť rôzne farebné akcenty a zvláštne osvetlenie.

LED pásy - efektívne osvetlenie najvyššej úrovne 

Predovšetkým v obytných miestnostiach môžu LED pásy zaistiť rôzne farebné akcenty a zvláštne osvetlenie. LED pásy sú vhodné na podsvietenie nábytku, televízorov a sú účinným osvetlením do obývacej izby či do spálne. LED pásy sa vo veľkej miere používajú aj v obchodných priestoroch a to najmä ako dekoratívne osvetlenie, ktoré napomáha upútať pozornosť zákazníkov na vystavené produkty.

Tipy pre výber, technické riešenie a kvalitatívne aspekty pre použitie LED pásov

Za dva najdôležitejšie faktory pri návrhu LED riešení sa označuje veľkosť pretekajúceho prúdu a  s tým súvisiace vznikajúce teplo. Teplo je dôležitý faktor, ktorý je zodpovedný za životnosť LED, preto je potrebné venovať mu pozornosť.

Konštantný prúd alebo konštantné napätie

Vzájomne môžu byť pripojené iba komponenty, ktoré majú rovnaké parametre, ako je pracovné napätie alebo prúd. Kompatibilné sú napríklad 12V LED diódy iba s napájacími zdrojmi 12V DC a zdroje prúdu napr. 350mA sú použiteľné s vyhovujúcimi LED pracujúcimi na konštantnom prúde 350mA. Nikdy nepoužívajte zariadenia s nekompatibilnými parametrami, pretože to môže viesť k poškodeniu LED diód. Pri realizácii stmievania a pri montáži napájacích zdrojov, kontrolérov a stmievačov dbajte na to, aby tieto prvky neboli zaťažené na 100%. Vždy počítajte s výkonovou rezervou 25%.

Chladenie = dlhá životnosť

LED pásy odporúčame vždy osadiť do hliníkových profilov, aby sa tak zaistil dobrý odvod tepla a dlhá životnosť LED. Je dôležité uvedomiť si, že rôzne materiály majú rôzne koeficienty rozťažnosti a vplyvom tepla sa rozširujú s teplom a pri ochladení sa opätovne sťahujú. Pokiaľ skrátite hliníkový profil a súvisiace plastové kryty na mieru z určitej teploty, pri ich zmene môže nastať vzájomné pnutie materiálov. Keď vychádzame z teploty 20 ° C dochádza k zmene dĺžky hliníku od 0,25 mm na meter a pri plastoch je táto zmena 0,70 mm na meter na každých  10 ° C teplotného rozdielu. V prípade LED pásov môžeme očakávať približne rovnakú hodnotu rozťažnosti ako je tomu v prípade hliníku.

Pozor na ohýbanie

Je dôležité uistiť sa, že pri montáži a spracovaní dielov nie sú významné ohyby LED pásov a ani nedochádza k ich vedeniu cez ostré hrany. Pokiaľ už musí viesť pás cez roh, zaistite vhodnou podložku s dostatočne veľkým polomerom ohybu a to v mieste, kde nie sú k LED čipy, alebo rezistor.

 

Nepripájajte do série

Je dôležité dbať na to, aby ste nepripájali (nenadpájali) LED pásy do série. To môže spôsobiť, že LED diódy na začiatku a na konci línie budú svietiť rozdielnou intenzitou. Pri LED pásoch RGB môže dokonca dôjsť k farebným rozdielom. Ak chcete pripojiť k sebe viac LED pásov, musí sa vytvoriť ich paralelné zapojenie (na viac vetiev). Kvôli rovnomernosti intenzity osvetlenia jednotlivých čipov na začiatku a na konci LED pásu je vhodné, aby dĺžka LED pásu na jednej vetve neprekročila 5m. Aby sa dosiahol rovnomerný svetelný efekt, odporúča sa použiť prepojovací vodič s dostatočným prierezom a vhodnej dĺžky. Odporúčame preto neprekročiť dĺžku 10m pri použití Cu vodiča o priereze 1,5 mm2.

Chráňte pred priamym slnečným žiarením

Napájacie zdroje, regulátory, stmievače, ale ani ďalšie LED produkty nesmú byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Žiadne časti inštalácie nesmú byť vystavené pôsobeniu cudzích zdrojov tepla a vlastná inštalácia má zaistiť riadny odvod tepla do okolia.

Správne zaizolujte

Výsledkom inštalácie LED môže byť veľký počet otvorených spájkovaných spojov. Najmä na začiatku, na konci a na rozhraní je preto dôležité zvýšiť opatrnosť, pokiaľ sú tieto výrobky montované na vodivé povrchy. Preto je pri použití hliníkových profilov dôležité zaistiť dostatočnú izoláciu medzi LED pásom a hliníkom, aby sa zabránilo skratu.

Preskúšajte

Vždy skontrolujte pred inštaláciou, či sú LED pásy v dobrom stave a overte si ich funkčnosť. Táto kontrola môže prebiehať zapojením LED pásu ku dodanému napájaciemu adaptéru ešte pred osadením na miesto inštalácie.

Najdôležitejšie faktory pri nákupe LED pásov

Účinnosť LED – Počet lumenov na watt

Dobrá reprodukcia farieb u bielych LED pásov (Ra index aspoň 80)

Životnosť

Vyhovujúce príslušenstvo (LED ovládače, AL profily, kryty a pod.)

Náročnosť inštalácie LED pásov (deľitelnosť LED pásov, obojstranná lepiaca páska a pod.)

 

LED pásy Schrack Technik

VÝHODY

  • Vysoký výkon: Schrack Technik LED pásy majú vysoký svetelný výkon až 2080 lm/m
  • Konzistentná farba: Veľmi ľahké farebné rozdiely pri LED pásoch (farebné odchýlky v závislosti na farbe svetla pod 200 K)
  • Optimálne chladenie: LED pásy majú vďaka optimálnemu chladeniu v kombinácii so zodpovedajúcim hliníkovým profilom dlhú životnosť
  • 4 odtiene bielej farby: Schrack Technik LED pásy sú k dispozícii v 4 odtieňoch bieleho svetla - ultra teplá biela, teplá biela, neutrálna biela a studená biela
  • Praktickosť: LED pásy Schrack Technik sú k dispozícii na praktických kotúčoch a sú samolepiace

 Spoločnosť Schrack Technik ponúka širokú škálu LED pásov a príslušenstva. Využite výhody našich produktov a vytvorte jedinečné svetelné riešenia!

 LED pásy a príslušenstvo v Eshope

K dispozícii pre Vás!

Náš nový katalóg LED pásy a príslušenstvo je Vám k dispozícii na všetkých pobočkách Schrack Technik STORE. Môžete si ho ale prelistovať aj v pohodlí Vášho domova či kancelárie a to v tlačenej, ako aj v interaktívnej verzii. Doručíme Vám ho samozrejme ZDARMA. 

Stiahnuť katalóg v PDF