Schrack Technik s.r.o.
  • Infračervené vykurovanie

    Alternatívny systém vykurovania pomocou infračervených panelov ovládaných smart home systémom SALUS.

Slnko vyžaruje široké spektrum elektromagnetického žiarenia, medzi ktoré patrí aj infračervené žiarenie. Toto žiarenie má vlnovú dĺžku väčšiu ako viditeľné svetlo a je celkovo neškodné, vidieť ho nemôžeme, ale pociťujeme ho v podobe tepla na koži.

Tieto panely nezohrievajú priamo vzduch v miestnosti, ale naopak objekty ako sú steny, stropy, podlahy ale aj priamo telo človeka. Vďaka tomuto sa eliminuje efekt rozdielu teplôt pri podlahe a pri strope, ktorý sa môže pri vykurovaní radiátormi vyšplhať až na niekoľko stupňov celzia. Ďalšou výhodou infračerveného spôsobu vykurovania je vetranie. Ak je zahriaty len vzduch v miestnosti a otvoríme okno, teplý vzduch unikne. Naopak ak sú zahriate objekty v miestnosti, teplo nie je po vyvetraní stratené.

Vďaka mnohým ekologickým ale aj zdravotným výhodám infračerveného vykurovania sa v človeku vyvolá príjemný pocit. Nízka spotreba energie, ktorá môže byť naviac kombinovaná s fotovoltickými systémami, pôsobí šetrne k životnému prostrediu.    

Infračervený vykurovací systém v eshope

Výhody a nevýhody

 

 Vykurovanie infračervenými panelmi

+ Nízke náklady na nákup a montáž panelov

+ Možnosť inštalácie už ku existujúcemu vykurovaniu ako alternatíva

+ Nízka cirkulácia vzduchu a vírenie prachu

+ Šetrenie životného prostredia

 

- Pre skladovanie elektrickej energie sú potrebné batérie (napríklad ostrovný fotovoltický systém)

- Systém panelov na rozdiel od kotlov nemôže zohrievať vodu 

- Zložitejšie plánovanie ak majú byť použité ako hlavný vykurovací systém

 

Vykurovanie kotlami na tuhé palivo

+ Väčšinou už existujúci systém vykurovania

+ Skladovanie paliva je pomerne jednoduché (drevo, uhlie)

+ Kombinácia systému s ohrevom vody

+ Pomerne jednoduché navrhnutie systému

+ Minimálny vplyv chladných objektov v priestore vykurovania, nakoľko ohrieva vzduch a nie tieto objekty.

 

- Vysoké náklady na servis a údržbu

- Vysoké ceny energie

- Cirkulácia vzduchu a vírenie prachu

- Nepriaznivé vplyvy na životné prostredie: CO2, zápach a hluk

Čo je vlastne infračervené žiarenie?

CIE (International Commission on Illumination) delí infračervené svetlo na tri skupiny. Rôzne druhy infračerveného žiarenia v praxi:

IR-A

Infračervené ohrievače využívajúce žiarenie s najkratšou vlnovou dĺžkou infračerveného žiarenia (vlnová dĺžka 0,76 až 1,4µm), niekedy nazývané aj infračervené žiariče, majú povrchovú teplotu najmenej 900°C. Žiaria červenou farbou a nevyžadujú takmer žiaden čas na zohriatie. Majú radiačnú zložku viacej ako 90%.

Sálavé teplo vyžarované týmito ohrievačmi je minimálne ovplyvnené prievanom alebo vetrom. Preto sú vhodné aj pre exteriérové použitie napr. ako náhrada drahších plynových ohrievačov.

IR-B

Infračervené žiariče so strednou vlnovou dĺžkou 1,4 až 3µm majú povrchovú teplotu od 300 až do 900°C. Nevytvárajú žiadne viditeľné svetlo. Žiariče so strednou vlnovou dĺžkou sa používajú tam, kde je potrebné zvýšenie tepla v uzatvorených priestoroch.

IR-C

Žiarenie označené ako IR-C sa používa v infračervených paneloch, ktorých povrch môže dosahovať od 100 do 200°C (200°C sa používa len pri stropných verziách). Tieto panely sú ideálnym riešením pre vykurovanie a ohrev obytných priestorov.

Infračervené vykurovanie je napodobením časti slnečného žiarenia. Toto žiarenie primárne neohrieva vzduch ako bežné radiátory a ohrievače, ale naopak jeho žiarenie absorbujú steny, podlahy, stropy ale aj samotné osoby. Nasledovne tieto zohriate objekty uvoľňujú teplo späť do miestnosti a tým vytvára príjemnú klímu. Naviac tento spôsob vykurovania zabraňuje nerovnomernému rozloženiu teploty v miestnosti, ktoré môže pri bežných typoch vykurovania spôsobiť teplotný rozdiel medzi podlahou a stropom až niekoľko stupňov celzia.

Pocitová teplota

Okrem skutočnej teploty v miestnosti spôsobenej odovzdávaním tepla o okolitých stien a objektov, vytvárajú panely vyššiu pocitovú teplotu Pre porovnanie môžeme použiť zimný deň a situáciu, kedy sa z tieňa postavíte na miesto kam dopadajú slnečné lúče. Táto pocitová teplota môže byť vyššia než reálna aj o 2 až 3°C.

Aby mohol panel vyprodukovať potrebné teplo, obsahuje vo svojom jadre vyhrievací prvok z grafitu, uhlíkových vlákien alebo kovu. Pre lepší prenos tepla je tento vykurovací prvok u niektorých modelov prepojený priamo do prednej časti panelu.

Izolačná vrstva, väčšinou vyrobená z minerálnej vlny, zabezpečuje že produkované teplo uniká hlavne smerom do miestnosti. Toto nie len chráni stenu alebo strop, na ktorom je panel uchytený, ale aj celkovo zvyšuje efektívnosť systému. Predný kryt môže byť vyrobený buď zo skla alebo z kovu. So sklom sa dajú vytvoriť zaujímavé inštalácie ako napríklad zrkadlo alebo aj obraz. Sklo ale znižuje efektívnosť panela.

Inteligentné ovládanie systému vykurovania

Panely v našom sortimente obsahujú jednoduchú vidlicu Schuko/STN, ktorú môžete pripojiť buď do bežnej, časovanej alebo inteligentnej zásuvke. Práve inteligentná zásuvka môže komunikovať s termostatom a centrálnou jednotkou.

Pomocou mobilnej aplikácie alebo webového rozhrania môžete jednoducho ovládať vykurovanie. Cez termostat je možné si nastaviť čas a teplotu vykurovania a následne spínať akčný člen alebo inteligentnú zásuvku s meraním spotreby.

Základom inteligentného systému ovládania je Gateway, ktorý po pripojení na WiFi komunikuje pomocou protokolu ZigBee na frekvencii 2,4GHz s ostatnými zariadeniami v systéme, ako napríklad inteligentnou zásuvkou, termostatom, spínacím relé alebo radiátorovým termostatom.

Iné spôsoby ovládania 

Pre ovládanie vykurovania nie je potrebný ZigBee inteligentný systém. Je možné použiť napríklad bezdrôtový systém komunikujúci cez rádiový signál na frekvencii 868MHz alebo systém ovládania komunikujúci cez kabeláž.

Všetky komponenty pre ovládanie nájdete tu

Mohlo by Vás zaujímať

Univerzálne stmievače na montážnu lištu
Univerzálne stmievače na montážnu lištu

Schrack Technik predstavuje výkonné a cenovo dostupné stmievače na montážnu lištu, vhodné pre stmievanie aj LED svetelných zdrojov.

Zásuvky a vidlice série MAGNUS
Zásuvky a vidlice série MAGNUS

Vhodné pre každú náročnú inštaláciu najmä vďaka rýchlej a bezpečnej inštalácii.