Striedače sú navrhnuté aby pracovali v istom napäťovom rozsahu, ktoré je uvádzané v dátových listoch ku striedačom. V dátovom liste je taktiež uvedené aj maximálne povolené vstupné napätie. Obe hodnoty je potrebné vziať do úvahy pri návrhu zapojenia panelov do stringov tak, že napätie z panelov nesmie presahovať max. napäťovú hodnotu a taktiež by sa malo pohybovať v udávanom rozsahu aj pri rôznych teplotách kvôli zaisteniu správneho fungovania striedača.
Ďalším hlavným parametrom je zapínacie napätie striedača. Jedná sa o najnižšie napätie, ktoré je potrebné k tomu, aby sa striedač zapol. Každý striedač má nižšiu hodnotu minimálneho vstupného napätia, ktoré ale striedač nezapne.
Aký je rozdiel medzi minimálnym vstupným napätím a štartovacím napätím?
Elektronika vnútri striedača potrebuje pre zapnutie vyššie napätie (štartovacie), ako náhle je striedač zapnutý, vie pracovať aj s nižším napätím (minimálne).
Od striedačov sa očakáva čo najvyššia účinnosť pri zmene jednosmerného prúdu na striedavý. Tento proces sa ale nezaobíde bez strát, dnešné striedače dokážu zmeniť DC na AC s účinnosťou nad 95%.
Väčšina moderných striedačov má zabudované MPP trackery pre zaistenie maximálneho výnosu z fotovoltického poľa. Každý MPPT má vlastné štartovacie napätie, rozsah menovitého napätia, maximálne napätie a maximálny vstupný prúd. Na MPPT je možné pripojiť niekoľko stringov (bežne sa udáva počet DC vstupov na MPPT), je potrebné ale dbať na skôr spomínané parametre.
Nie všetky striedače sú vhodné do exteriérového prostredia. Je potrebné dbať na min. a max. teplotu okolia, UV odolnosť, krytie atď. Všetky údaje je potrebné si overiť v dátovom liste striedača.
Väčšina fotovoltických aplikácií je pripojená na verejnú distribučnú sieť, kvôli tomu sa očakáva, že striedač generuje vysoko kvalitnú elektrinu. Od striedačov sa vyžaduje veľmi nízke vyššie harmonické a očakáva sa že majú aktívnu detekciu straty sieťového napätia.
Ostrovná prevádzka znamená, že striedač pokračuje v generovaní elektriny aj po výpadku verejnej siete. Kvôli bezpečnosti je táto funkcionalita štandardne vypnutá a očakáva sa, že striedač po strate sieťového napätia okamžite vypne.
Zdroj: https://www.e-education.psu.edu/ae868/node/905
Obnoviteľné zdroje energie a ich udržateľnosť sú dôležitými témami aj u nás!
Nabíjacie stanice od spoločnosti Schrack Technik vyznačujúce sa kompaktným a priaznivým dizajnom v rôznych verziách.
Vďaka zvyšujúcemu dopytu po verejne dostupných nabíjacích staniciach sa začínajú prevádzkovať zatiaľ menšie nabíjacie parkoviská, na ktorých je možné ...